... ... Magic Kids Turkey Ana Okulu Magic Kids Turkey Kres ...

Bebeklerimizin Adaptasyon Süreci

Çocuklarınız kreşe geldiklerinde yeni durumlar ile karşı karşıya kalırlar. Yeni mekanlar, tanımadıkları çocuklar ve yeni ilişki kuracakları bireyler vardır artık. Bu fiili oluşuma uyum gösterme sürecinin ufaklıklar için kolay olmayacağı da aşikardır. Kreş bebekleri 5 aydan-2 yaşa kadar bir yaş aralığında olduğu için bu uyum sürecinde farklılıklar da söz konusudur.

Öncelikle evdeki annenin veya bakım veren kişinin yerine koyabileceği, birebir ilişkide olacağı kişiye alışmasına çalışılmalıdır.

İlk görüşmede çocuğun huyları ve alışkanlıkları, sevdikleri ile sevmedikleri, ilgi alanları hakkında bilgi edinmek, çocuğu tanımayı kolaylaştıracak böylece uyum sürecine olumlu katkı sağlanacaktır.

İlk 3 veya 4 gün evden bir kişi çocuk ile birlikte kreşe gelir. Burada temel koşul ilk etapta  aileden gelen kişi ile çocuk arasında bir veda provasının asla yapılmamasıdır. Bu ön bekleme çocuğun yavaşça mekana –kreşe- alışması için kendisine belli bir zaman tanınmasından ibarettir. Bu arada çocukla birlikte gelen kişinin çocuk için güven sağlamasının yanı sıra çocuğun alışma sürecinde baskın rol oynamaması  ve çocuğun kendi yöntemleri ile etrafı keşfetmesine yalnızca gözlemci olması doğru olacaktır. Bu süre sonunda ebeveyn, ortama alışamaya başlayan çocuğun yanından yavaş yavaş uzaklaşmaya başlar.


MagicKids deBebeklerimiz İçin

Özel Katımız

Binamızın 1. Katı bebeklerimiz için düzenlenmiştir. İki sınıf, bir hareket/emekleme odası, uyku odası, alt değiştirme odası, tuvalet-duş ve bebeklere özel mutfak ile kendi bağımsız alanları bulunmaktadır. Bunun dışında gün içinde okulun bahçe, kapalı oyun alanı ve atölyelerinden de bebeklerimiz faydalanmaktadır.

Yemek Hizmeti

Bebeklerimiz, diğer yaş gruplarından ayrı olacak şekilde, kendi katlarında;

Bebeklere özel hijyenik ve sağlıklı bir ortamda, diyetisyenimizin hazırladığı yemek listesine uygun bir şekilde aşçımızın hazırladığı lezzetli yemekleri yerler. Ayrıca katlarından bulunan, bebeklere özel mutfağımızdaki buzdolabın mama, süt vb. özel eşyalarında  muhafaza etmeye uygundur.

Alt Değiştirme

Ayrı bir alt değiştirme odası bulunan bebek katında, her çocuk için ayrı bez dolabı bulunur. Alt değiştirme özen ve dikkat isteyen önemli bir konudur. Bu nedenle bebeklerimizin bez değişimleri grup öğretmenleri tarafından yapılmaktadır.

Eğitimcilerimiz

Bebek grubu öğretmenlerimizi özenle seçeriz. Biliriz ki bebeklerin kuvvetli hisleri vardır ve kendilerini kiminle güvende ve mutlu hissedeceğini anlar. Bu nedenle bu grubun öğretmenleri de özellikle bebek grubuna uygun mizaçta ve sevgi doludur.

Sağlık

Aileleri en çok endişelendiren konulardan birisi de hastalıklardır. Aslında hastalık her yerdedir. Kreşlerde bunun daha yaygın olma sebebi çocukların kendilerini korumayı bilmemesi veya karşı tarafa karşı korumacı yaklaşamamasıdır. Oyuncaklarımızı da paylaşırız, hastalıklarımızı da...

Okulumuzda sürekli bizimle olan deneyimli okul hemşiremizle birlikte bebeklerimizin takibini yapar, gözlemlenen durumlar hakkında ailelere bilgi veririz.

Kanada’da yapılan ve Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine isimli tıp dergisinde yayınlanan araştırmaya  göre, 2 yaşından önce kreşe gönderilen çocuklarda üst solunum yolları enfeksiyonları evde büyütülen çocuklara göre yüzde 60 oranında fazla görülüyor, ama çocuklar ilkokul çağına geldiklerinde durum tersine dönüyor. Bu sefer evde büyüyen ve çok az enfeksiyon geçiren çocuklar çok sık hastalanıyorlar. Bu beklenen bir sonuç; çünkü çocukların bağışıklık sistemleri geçirdikleri enfeksiyonlar sayesinde güçleniyor.

Araştırmayı yapan uzmanlar, çocukların erken yaşlarda kreşe gönderilmenin ilkokulda devamsızlıklarının daha az olması gibi bir faydası olduğu şeklinde yorumlamışlar. Bu yorum elbette doğru ama çok eksik; çünkü erken yaşta kreşe gitmenin daha önemli başka yararları da vardır. Sosyal gelişimlerinin desteklenmesi, el-göz koordinasyonu için faaliyetler, anadili gelişimi için yapılan iletişim ve etkileşim aktiviteleri gibi.