... ... Magic Kids Turkey Ana Okulu Magic Kids Turkey Kres ...

Geri

Rutinler Çocuklar İçin Neden Gereklidir

Rutinler Çocuklar İçin Neden Gereklidir

1. GÜVEN SAĞLAR

Rutinler (Yatma zamanı, masal okuma zamanı, beslenme zamanları, uyanma zamanı, yıkanma zamanı gibi) çocuğun bir sonraki adımı tahmin etmesine yardımcı olur, çocuğun hayatına düzen ve uyum getirir. Böylece çocuk beklenmedik olaylarla karşılaşmaz, hayatında neler olabileceğini önceden tahmin edebilir. Bu, çocuğun kendine güvenmesini sağlar ve huzur verir.

Örneğin; okuldan geldikten sonra, evde belirli bir rutin haline gelmiş aktiviteleri (elleri yıkamak, yemek yemek, birlikte oyun oynamak gibi) yapan çocuk hem bu süreçte neler yapması gerektiğini bilir, hem de belirli bir düzen olması çocuğun endişelerini azaltır.

2. ÇATIŞMALARI AZALTIR

Rutinler, belirgin sınırlar tanımlanmasına ve tutarlı davranılmasına yol açarak sorunları azaltır. Çocuklar sürekli olarak ebeveynlerin sınırlarını test ederler. Ebeveynlerin boyun eğmesi durumunda çocuklar daha fazlasını isterler. Rutinler durumları planlama ve beklentileri belirginleştirme konularında yardımcı olur. Beslenme, yatak ve oyun zamanları belirlemek ebeveynle çatışmaları azaltır.

3STRESLE BAŞA ÇIKMAYI KKOLAYLAŞTIRIR

Ailenizde yaşanabilecek bir stres ortamında, örneğin bir yakının ölümü ya da boşanma gibi ağır stres yaratan olaylar esnasında bile rutinlere bağlı kalmak çok önemlidir. Çocuğunuz bu stresli ve değişken dönemde hayatınızdaki bazı alışılagelmişlere özlem ve ihtiyaç duyar. Bu rutinlerin varlığı çocuğunuza hayatında hala bazı şeylerin yolunda ve düzenli gittiğini göstererek kendisini güvende hissetmesine yardımcı olur.

 RUTİNLERİ UYGULARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

  • Tutarlı ve kararlı olun, aktivitelerin bir rutine dönüşebilmesi için sık sık tekrarlayın.

  • Çocuğunuza toleranslı davranmak adına rutinlerden ödün vermemeye çalışın.

  • Özel durumlar olduğunda rutine ara verebilir, çocuğunuzun programında değişiklikler yapabilirsiniz, ancak bu değişikliğin sebebini çocuğunuza mutlaka açıklayın. Bu yeni durumun devamını isteyen çocuğunuza kararlı davranın.

  • Rol model olun ve siz de bazı rutinlere sahip olun.

  • Çocuğunuzla beraber vakit geçirebileceğiniz rutinler yaratmaya özen gösterin. (Örneğin pazar sabahları çocuğunuzla beraber kahvaltı hazırlayın, parka gidin, vb.)

                                                                                                                                                                                                                                                   -ALINTIDIR-